چیلر چیست

چیلر چیست و طرز کار چیلر میتواند سوال بسیاری از کسانی باشد که میخواهند یک چیلر تهیه کنند و اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند. ما در این مقاله به معرفی چیلر و کاربردهای آن میپردازیم.

چیلرها در بسیاری از انواع موارد کاربریهای صنعتی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرند. که در آن آب سرد یا مایع سرد از طریق تجهیزات لوله کشی در سیستم برای خنک کردن دستگاهها, ماشین آلات و یا تهویه مطبوع برای خنک کاری پخش می شود. به طور معمول برای خنک کردن محصولات و ماشین آلات، چیلرهای آب در بسیاری از برنامه های کاربردی مختلف از جمله قالب گیری تزریق، ابزار و قالب برش، مواد غذایی و نوشیدنی، مواد شیمیایی، لیزر، ماشین ابزار، نیمه هادی ها, تهویه مطبوع و موارد دیگر استفاده می شود.

عملکرد یک چیلر این است که گرما را از یک محل (معمولا تجهیزات یا محصول فرایند) به مکان دیگری (معمولا هوا در خارج از تاسیسات تولید) منتقل می کند. این بسیار رایج است که از آب یا محلول آب / گلیکول برای انتقال گرما به داخل از چیلر استفاده شود. ممکن است یک چیلر برای انجام این فرآیند نیاز به مخزن ذخیره و سیستم پمپاژ نیز داشته باشد. صرف نظر از نوع صنعت و فرآیند شما، اطمینان از خنک شدن کافی برای تولید و صرفه جویی در هزینه ضروری است.

 

چیلر چیست

طرز کار چیلر

در بیشتر موارد کاربردی برای چیلر ها، یک سیستم پمپاژ، آب خنک یا محلول آب / گلیکول را از چیلر به فرایند انتقال می دهد. این مایع داغ از محیط گرم خارج می شود و مایع گرم به چیلر بازگشت می گردد. کاربرد آب در این سیستم  به عنوان وسیله ای است که گرما را از فرآیند به چیلر منتقل می کند.

چیلرها حاوی یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک مبرد شناخته می شود. انواع مختلفی از مبردها و کاربردها بسته به دمای مورد نیاز وجود دارد, اما همه آنها بر اساس اصل فشرده سازی و تغییر فاز مبرد از مایع به گاز و بازگشت به مایع کار می کنند. این فرآیند گرم کردن و خنک کننده مبرد و تغییر آن از گاز به مایع و بازگشت دوباره را چرخه یخچال می نامند.

چرخه کارکرد چیلر

طرز کار چیلر با مخلوط روغن و گاز کم فشار در اواپراتور شروع می شود. در اواپراتور، گرمای گرفته شده از آب یا محلول آب / گلیکول باعٍث جوش مبرد میشود، که آن را از یک مایع کم فشار به گاز کم فشار تغییر می دهد. گاز کم فشار وارد کمپرسور می شود، جایی که فشار آن زیاد میشود. گاز فشار بالا وارد کندانسور می شود که در آن هوای محیط یا آب خنک کننده گرما را از آن میگیرد و مبرد به یک مایع با فشار بالا تبدیل میشود. مایع فشار بالا به شیر انبساط وارد میشود، که کنترل میزان مایع سرد کننده را در اواپراتور بر عهده دارد و به همین ترتیب فرآیند خنک سازی دوباره شروع می شود.

دو نوع خنک کننده مورد استفاده در چیلرها وجود دارند, هوا خنک و آب خنک. یک کندانسور خنک کننده با هوا, از هوای محیطی برای خنک کردن استفاده می کند و گاز مبرد گرم را به مایع تبدیل می کند. این کندانسور میتواند در داخل چیلر با فاصله در خارج از چیلر قرار گیرد. اما در نهایت حرارت را از چیلر به هوا منتقل می کند. در یک کندانسور آب خنک ، آب از یک برج خنک کننده وارد کندانسور شده و مبرد را خنک می کند.

 

چه نوع چیلری بهترین عملکرد را برای فرآیند شما به همراه دارد؟

سیستم های چیلر در اندازه و طراحی, بسیار متنوع هستند و به عنوان واحد های کوچک یا قابل حمل برای دستگاه های کوچکتر یا چیلرهای مرکزی بزرگ که برای خنک سازی کل فرایندها طراحی شده اند.

اگر شما علاقه مند به دریافت جزئیات بیشتر در این مورد و ارائه بهترین راه حل خنک کننده هستید. با یک متخصص مراقبت ازسیستمهای برودتی  تماس بگیرید.