روش ساخت سردخانه

ساخت سردخانه‌ها طیف وسیعی از خطرات بهداشتی و ایمنی را ایجاد می‌کنند. این خطرات می‌تواند علت بالقوه آسیب‌های ایجاد شده به کارکنان و پرونده‌های قضایی باشد. با در نظر گرفتن این خطرات و با بهبود طراحی کلی  و در نظر گرفتن تمامی جوانب، احتمال ایجاد خطر برای سلامت و ایمنی کاهش می‌یابد. روش ساخت سردخانه ، طراحی اصلی و جزئیات تجهیزات سرد‌خانه که بهترین عملکرد را  ارائه می‌دهد باید با دقت لحاظ شود. همچنین طراحی و زیر‌سازی صحیح به صاحبان اجازه می‌دهد تا به طور کامل از تمامی ظرفیت‌های این تاسیسات استفاده کنند. برای کمک به انتخاب آنچه که برای تجهیزات ذخیره‌سازی مورد نیاز است، عواملی را باید در نظر بگیرید تا بتوانید امکان خطر برای کارکنانتان در استفاده از سردخانه را کاهش دهید.

 

ساخت سردخانه

سقف سردخانه

منافذ موجود و سقف باید به نقاط زهکشی مناسب شیب‌بندی شود. این کار از جمع شدن آب ناشی از کندانس جلوگیری می‌کند. همچنین سقف سردخانه باید تحمل بار اضافی که از انجماد یخ و آب به سقف تحمیل می‌شود را داشته باشد. طراحی باید با در نظر گرفتن وزن مناسب و بار اضافی برای حمایت از کارکنان و مواد باشد. مسیرهای عبور و مرور باید به طور صحیح طراحی شده و همچنین فضا و نور کافی برای نگهداری از تجهیزات فراهم شود.

 

ساخت سردخانه

ساختمان سردخانه

دیواره‌ها و ساختار باید به دقت بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که هر سازه یا ستون داخلی در کناره ساختمان یا قفسه بندی قرار دارد. هیچ ستونی نباید مانع از حرکت لیفتراک و یا نظارت بر فعالیت‌های موجود باشد.

جریان هوا در سردخانه

اواپراتورها باید در جای درست قرار گیرند تا جریان هوا و شکل گیری برفک به حداقل برسد. همچنین باید در شرایطی فن‌های اواپراتور را در هنگام حضور افراد بصورت موقت متوقف کرد. پرده هوا و یا درب‌های کشویی، زمینه کار کردن در منطقه گرم برای کارکنان را فراهم می‌کند و این در حالی است که محیط سرد را برای محصول حفظ می‌کند.

کفپوش (کف سازی) در سردخانه

کفپوش‌های بتنی که به خوبی طراحی و ساخته شده باید تراز، بدون ترک و آسیب باشند. همچنین باید دارای عایق برای جلوگیری از عبور بخار باشند و یا گرمایش از کف برای جلوگیری از یخ زدگی نصب شده باشد.

 

ساخت سردخانه

 

روش ساخت سردخانه برای روشنایی

دید خوب نیازمند نصب روشنایی به مقدار نیاز است. همچنین تجهیزات روشنایی باید در محل مناسب برای محل عبور وسایل نقلیه و عابر پیاده باشد. طراحی مناسب روشنایی در محل های پر رفت و آمد زمینه برخورد عابرین و خودروهای حمل بار را از بین می‌برد.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی در محل کار باید به خوبی طراحی شده و به اندازه کافی مجهز و تمیز باشند. همچنین باید برای حداکثر تعداد کارکنان و بازدید کنندگان فضا فراهم شده باشد. این امکانات باید تجهیز شده با اتاقهای تمیز، راحت و سیستم‌های گرمایشی برای کارکنان باشد و اجازه استراحت و خشک شدن کارکنان را فراهم کند.